Společnost Hrací karty 1884 s.r.o.

je hrdým pokračovatelem více než stotřicetileté české výroby hracích karet s typickým okřídleným koníkem – Pegasem ve znaku. V jejím výrobním sortimentu jsou nejen standardní hrací karty, reklamní hrací karty, pexesa, ale i další produkty a hry vyráběné přímo na zakázku.

Tým lidí, které tato práce opravdu baví, dává naději, že tradice výroby hracích karet v České republice zůstane zachovaná.

V současné době je celá výroba soustředěná v areálu firmy Morello v Olomouci. Ročně se tu vyrobí více jak milion balíčků karet, což ze společnosti Hrací karty 1884 s.r.o. dělá největšího výrobce hracích karet v České republice.

Více než stotřicetiletou tradici výroby karet založila kolínská firma J. L. Bayer v roce 1884. Dalším pokračovatelem výroby karet byla firma Ritter a spol., později Ferd. Piatnika synové Ritter a spol. Výroba hracích karet byla realizovaná v pražské továrně v Lucemburské ulici, od roku 1928 sídla firmy Ferd. Piatnika synové Ritter a spol. Zde se karty vyráběly v letech 1928 až 1996. Firma Ritter a spol. byla začleněná v rámci znárodňovacího procesu v roce 1948 do Obchodních tiskáren, národního podniku v Kolíně (dříve J. L. Bayer). Následně byla výroba převedena do plně privatizované akciové společnosti Obchodní tiskárny a.s. Kolín, kde časem došlo k postupnému útlumu výroby. Poté se divize výroby hracích karet přestěhovala do dceřiných společností v Hořovicích, později do Českých Budějovic, kde byla výroba hracích karet v roce 2010 ukončena.

Výrobní prostředky a zásoby koupila společnost Hrací karty s. r. o., která se stala také výlučným majitelem veškerých ochranných vzorů a ochranné známky – Pegase. Původní logo Pegase zde dostalo nový kabát i název „Karty s koníkem“. Pod „koníkem“ je nápis „HRACÍ KARTY since 1884“ a ve stuze žaludského esa nápis „ORIGINAL“. Nástupcem firmy Hrací karty s.r.o. se v roce 2015 stala společnost Hrací karty 1884 s.r.o.

www.hracikarty.cz